PKG.3K.316.CLLK14
Mfr.Part #
PKG.3K.316.CLLK14
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Cable Opening :
0.535 ~ 0.551 (13.60mm ~ 14.00mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Brass
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Shell Size - Insert :
316
Color :
Silver
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
8A
Number of Positions :
16
Datasheets
PKG.3K.316.CLLK14
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3K.316.CLLK14 Overview
PKG.3K.316.CLLK14 Features
3K series
PKG.3K.316.CLLK14 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3K.316.CLLK14 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER