PKG.3K.305.CLLC65
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.3K.305.CLLC65
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
5
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
305
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Orientation :
G
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Bronze
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chrome
Series :
3k
Current Rating (Amps) :
19A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PKG.3K.305.CLLC65
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3K.305.CLLC65 Overview
PKG.3K.305.CLLC65 Features
3K series
PKG.3K.305.CLLC65 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3K.305.CLLC65 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER