PKG.3B.324.CYMD10Z
Mfr.Part #
PKG.3B.324.CYMD10Z
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gold
Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
4A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
324
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
56mm
Series :
3B
Ratings :
IP50
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Diameter :
25mm
Number of Positions :
24
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.324.CYMD10Z Overview
PKG.3B.324.CYMD10Z Features
3B series
PKG.3B.324.CYMD10Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.324.CYMD10Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER