PKG.3B.314.CYMD10Z
Mfr.Part #
PKG.3B.314.CYMD10Z
Description
LBR KEYG 14C CHR 1.0MM D BR
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Voltage Rating :
Approvals :
CE, UL
Current Rating (Amps) :
9A
Termination :
0.250 in Flat Blade
Subcategory :
Circular Connectors
Mode of Operation :
Interval, One-Shot
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Contact Material :
Bronze
Shell Size, MIL :
Brass, Chrome
Coil Voltage :
24 VDC
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Orientation :
G
Tradename :
B Series
Number of Positions :
14
Shell Size - Insert :
314
Contacts :
DPDT
Mounting Type :
Surface
Primary Material :
Metal
SSAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Shell Material :
Brass
Features :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Receptacle, Female Sockets Brass Surface 14 Positions 0.250 in Flat Blade Gold Chrome G Push-Pull
PKG.3B.314.CYMD10Z Overview
PKG.3B.314.CYMD10Z Features
3B series
PKG.3B.314.CYMD10Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.314.CYMD10Z Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER