PKG.3B.312.CYMD92Z
Mfr.Part #
PKG.3B.312.CYMD92Z
Description
LBR KEYG 12C CHR 9.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
12
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
G
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Housing Material :
Bronze
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
312
Number of Positions :
12
Primary Material :
Metal
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
Features :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
9A
Current Rating :
9 A
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Length :
56 mm
Polyetheretherketone (PEEK)
Diameter :
25 mm
Package :
Bulk
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.3B.312.CYMD92Z Overview
PKG.3B.312.CYMD92Z Features
3B series
PKG.3B.312.CYMD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.312.CYMD92Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER