PKG.3B.312.CYMD62
Mfr.Part #
PKG.3B.312.CYMD62
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.193 ~ 0.244 (4.90mm ~ 6.20mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
9A
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
312
3B
Diameter :
25mm
Color :
Silver
Ratings :
IP50
Number of Positions :
12
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
G
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Length :
56mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Datasheets
PKG.3B.312.CYMD62
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.312.CYMD62 Overview
PKG.3B.312.CYMD62 Features
3B series
PKG.3B.312.CYMD62 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.312.CYMD62 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER