PKG.3B.310.CYMD12
Mfr.Part #
PKG.3B.310.CYMD12
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Termination :
Crimp
Orientation :
G
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
310
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.425 ~ 0.469 (10.80mm ~ 11.90mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Chrome
Current Rating :
12A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Number of Positions :
10
Length :
56mm
Datasheets
PKG.3B.310.CYMD12
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.310.CYMD12 Overview
PKG.3B.310.CYMD12 Features
3B series
PKG.3B.310.CYMD12 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.310.CYMD12 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER