PKG.3B.310.CLLM52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.3B.310.CLLM52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
3B
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Diameter :
25mm
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
310
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Orientation :
G
Contact Style :
Socket
Color :
Silver
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
56mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Number of Positions :
10
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP50
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.310.CLLM52Z Overview
PKG.3B.310.CLLM52Z Features
3B series
PKG.3B.310.CLLM52Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.310.CLLM52Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER