PKG.3B.310.CLLD10Z
Mfr.Part #
PKG.3B.310.CLLD10Z
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
25mm
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Feature :
Backshell
Series :
3B
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
12A
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
310
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Number of Positions :
10
Silver
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Length :
56mm
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.310.CLLD10Z Overview
PKG.3B.310.CLLD10Z Features
3B series
PKG.3B.310.CLLD10Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.310.CLLD10Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER