PKG.3B.310.CLLD10
Mfr.Part #
PKG.3B.310.CLLD10
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
310
Brass, Chrome
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Length :
56mm
Series :
3B
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Feature :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
25mm
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
12A
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PKG.3B.310.CLLD10
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.310.CLLD10 Overview
PKG.3B.310.CLLD10 Features
3B series
PKG.3B.310.CLLD10 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.310.CLLD10 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER