PKG.3B.308.CYMD92Z
Mfr.Part #
PKG.3B.308.CYMD92Z
Manufacturer
LEMO
Package / Case
80-BQFP
Datasheet
Download
Description
LBR KEYG 8C CHR 9.2MM D BR
Bulkhead - Rear Side Nut
Base Product Number :
MB89925
Product Status :
Obsolete
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Speed :
8MHz
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Diameter :
25 mm
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Gender :
FEMALE
Data Converters :
A/D 8x10b
Features :
Backshell
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Number of I/O :
69
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Contacts :
8
Contact Style :
Socket
Program Memory Type :
Mask ROM
Number of Positions :
8
Package / Case :
80-BQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V ~ 6V
Connectivity :
Serial I/O, UART/USART
EEPROM Size :
Housing Material :
Brass
Voltage Rating :
Shell Size - Insert :
308
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size, MIL :
Current Rating :
13 A
Termination :
Crimp
Length :
56 mm
Shielding :
Shielded
Core Size :
8-Bit
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Tray
Applications :
Chrome
Peripherals :
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Color :
Silver
RAM Size :
512 x 8
Primary Material :
Metal
Supplier Device Package :
80-QFP (14x20)
UL94 V-0
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
F²MC-8L MB89920
Core Processor :
F²MC-8L
Receptacle, Female Sockets Brass Surface Mount 8 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.3B.308.CYMD92Z Overview
PKG.3B.308.CYMD92Z Features
F²MC-8L MB89920 series
PKG.3B.308.CYMD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.308.CYMD92Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER