PKG.3B.308.CYMD10Z
Mfr.Part #
PKG.3B.308.CYMD10Z
Description
LBR KEYG 8C CHR 10.0MM D BR
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
13 A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Gender :
FEMALE
Series :
3B
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
308
Contact Style :
Socket
Number of Contacts :
8
Length :
56 mm
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Termination :
Crimp
Applications :
Number of Positions :
8
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Housing Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
G
Current Rating (Amps) :
13A
Diameter :
25 mm
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.3B.308.CYMD10Z Overview
PKG.3B.308.CYMD10Z Features
3B series
PKG.3B.308.CYMD10Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.308.CYMD10Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER