PKG.3B.307.CYPD92Z
Mfr.Part #
PKG.3B.307.CYPD92Z
Description
LBR KEYG 7C CHR 9.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Backshell
Primary Material :
Metal
Applications :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
7
Shell Size - Insert :
307
Shell Finish :
Chrome
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
15A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Series :
3B
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Product Status :
Active
Contact Material :
Bronze
Orientation :
G
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Voltage Rating :
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 7 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.3B.307.CYPD92Z Overview
PKG.3B.307.CYPD92Z Features
3B series
PKG.3B.307.CYPD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.307.CYPD92Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER