PKG.3B.304.CYMD92Z
Mfr.Part #
PKG.3B.304.CYMD92Z
Description
LBR KEYG 4C CHR 9.2MM D BR
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
IP50 - Dust Protected
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Material :
Bronze
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
4
Brass
Brand :
Applications :
Series :
3B
Features :
Backshell
Current Rating (Amps) :
19A
Tradename :
B Series
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
RoHS :
Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Brass, Chrome
Voltage Rating :
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
304
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull
PKG.3B.304.CYMD92Z Overview
PKG.3B.304.CYMD92Z Features
3B series
PKG.3B.304.CYMD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.304.CYMD92Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER