PKG.3B.304.CLLD11
Mfr.Part #
PKG.3B.304.CLLD11
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
19A
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Diameter :
25mm
Shell Size - Insert :
304
Number of Positions :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
56mm
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulkhead - Rear Side Nut
Datasheets
PKG.3B.304.CLLD11
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.304.CLLD11 Overview
PKG.3B.304.CLLD11 Features
3B series
PKG.3B.304.CLLD11 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.304.CLLD11 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER