PKG.3B.303.CLLD92
Mfr.Part #
PKG.3B.303.CLLD92
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Chrome
Feature :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
G
Diameter :
25mm
Length :
56mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Style :
Socket
UL94 V-0
Current Rating :
25A
Number of Positions :
3
Shell Size - Insert :
303
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Solder Cup
IP50 - Dust Protected
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Ratings :
IP50
Datasheets
PKG.3B.303.CLLD92
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.303.CLLD92 Overview
PKG.3B.303.CLLD92 Features
3B series
PKG.3B.303.CLLD92 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.303.CLLD92 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER