PKG.3B.302.CLLD92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.3B.302.CLLD92
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Ratings :
IP50
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
302
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Length :
56mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Number of Positions :
2
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Diameter :
25mm
Orientation :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Bronze
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Series :
3B
Contact Style :
Socket
Current Rating :
35A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
PKG.3B.302.CLLD92
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.3B.302.CLLD92 Overview
PKG.3B.302.CLLD92 Features
3B series
PKG.3B.302.CLLD92 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.3B.302.CLLD92 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER