PKG.2K.326.CLLC85Z
Mfr.Part #
PKG.2K.326.CLLC85Z
Description
LKR KEYG 26C CHR 8.5MM C BR
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
18
Series :
CT9
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Backshell
Termination Style :
PC Pins
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Resistance :
500 kOhms
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
Square - 0.378 L x 0.217 W x 0.378 H (9.60mm x 5.50mm x 9.60mm)
Shell Size - Insert :
326
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Primary Material :
Metal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Package :
Bulk
Tolerance :
±10%
Gold
Current Rating (Amps) :
2A
Bulk
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Adjustment Type :
Top Adjustment
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Number of Positions :
26
Silver
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Applications :
Receptacle, Female Sockets Brass Through Hole 26 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PKG.2K.326.CLLC85Z Overview
PKG.2K.326.CLLC85Z Features
CT9 series
PKG.2K.326.CLLC85Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.326.CLLC85Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER