PKG.2K.326.CLLC85
Mfr.Part #
PKG.2K.326.CLLC85
Description
CONN RCPT FMALE 26P SOLDER CUP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2A
Shell Size - Insert :
326
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Feature :
Backshell
Series :
2k
Bronze
Datasheets
PKG.2K.326.CLLC85
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 26 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.326.CLLC85 Overview
PKG.2K.326.CLLC85 Features
2K series
PKG.2K.326.CLLC85 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.326.CLLC85 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER