PKG.2K.319.CLLC75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2K.319.CLLC75
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
2k
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Color :
Silver
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Feature :
Backshell
Orientation :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Shell Size - Insert :
319
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PKG.2K.319.CLLC75
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 19 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.319.CLLC75 Overview
PKG.2K.319.CLLC75 Features
2K series
PKG.2K.319.CLLC75 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.319.CLLC75 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER