PKG.2K.318.CLLC75Z
Mfr.Part #
PKG.2K.318.CLLC75Z
Description
CONN RCPT FMALE 18P SOLDER CUP
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Feature :
Backshell
Number of Positions :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Current Rating :
5.5A
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
318
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.318.CLLC75Z Overview
PKG.2K.318.CLLC75Z Features
2K series
PKG.2K.318.CLLC75Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.318.CLLC75Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER