PKG.2K.310.CYMC80
Mfr.Part #
PKG.2K.310.CYMC80
Description
LKR KEYG 10C CHR 8.0MM C
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Brass
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.299 ~ 0.315 (7.60mm ~ 8.00mm)
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Applications :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielded
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
8A
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
310
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
PKG.2K.310.CYMC80
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.2K.310.CYMC80 Overview
PKG.2K.310.CYMC80 Features
2K series
PKG.2K.310.CYMC80 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.310.CYMC80 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER