PKG.2K.310.CLLC65
Mfr.Part #
PKG.2K.310.CLLC65
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Brass
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
8A
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Size - Insert :
310
Datasheets
PKG.2K.310.CLLC65
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.310.CLLC65 Overview
PKG.2K.310.CLLC65 Features
2K series
PKG.2K.310.CLLC65 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.310.CLLC65 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER