PKG.2K.308.CLLK95
Mfr.Part #
PKG.2K.308.CLLK95
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Packaging :
Bulk
Feature :
Bronze
Current Rating :
10A
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
308
Cable Opening :
0.358 ~ 0.374 (9.10mm ~ 9.50mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
8
Chrome
Datasheets
PKG.2K.308.CLLK95
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.308.CLLK95 Overview
PKG.2K.308.CLLK95 Features
2K series
PKG.2K.308.CLLK95 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.308.CLLK95 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER