PKG.2K.308.CLLC85Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2K.308.CLLC85Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Current Rating :
10A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
G
Shell Size - Insert :
308
Fastening Type :
Push-Pull
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Number of Positions :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Series :
2k
Feature :
Backshell
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Bronze
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.308.CLLC85Z Overview
PKG.2K.308.CLLC85Z Features
2K series
PKG.2K.308.CLLC85Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.308.CLLC85Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER