PKG.2K.307.CYMC85Z
Mfr.Part #
PKG.2K.307.CYMC85Z
Description
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Size - Insert :
307
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
G
Termination :
Crimp
Contact Material :
Bronze
Number of Positions :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
2k
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
11A
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 7 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.307.CYMC85Z Overview
PKG.2K.307.CYMC85Z Features
2K series
PKG.2K.307.CYMC85Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.307.CYMC85Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER