PKG.2K.306.CLLK95Z
Mfr.Part #
PKG.2K.306.CLLK95Z
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
12A
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
306
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Series :
2k
Cable Opening :
0.358 ~ 0.374 (9.10mm ~ 9.50mm)
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Bronze
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
6
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Chrome
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.306.CLLK95Z Overview
PKG.2K.306.CLLK95Z Features
2K series
PKG.2K.306.CLLK95Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.306.CLLK95Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER