PKG.2K.305.CLLC85
Mfr.Part #
PKG.2K.305.CLLC85
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
14A
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
5
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
2k
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
305
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Orientation :
G
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
PKG.2K.305.CLLC85
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.305.CLLC85 Overview
PKG.2K.305.CLLC85 Features
2K series
PKG.2K.305.CLLC85 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.305.CLLC85 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER