PKG.2K.304.CLLC75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2K.304.CLLC75
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
2k
Current Rating :
15A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
304
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
Bronze
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
4
Datasheets
PKG.2K.304.CLLC75
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.304.CLLC75 Overview
PKG.2K.304.CLLC75 Features
2K series
PKG.2K.304.CLLC75 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.304.CLLC75 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER