PKG.2K.304.CLLC55Z
Mfr.Part #
PKG.2K.304.CLLC55Z
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Termination :
Solder Cup
Series :
2k
Contact Material :
Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Current Rating :
15A
Number of Positions :
4
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Orientation :
G
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
304
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.304.CLLC55Z Overview
PKG.2K.304.CLLC55Z Features
2K series
PKG.2K.304.CLLC55Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.304.CLLC55Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER