PKG.2K.303.CYMC85
Mfr.Part #
PKG.2K.303.CYMC85
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
3
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
2k
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Front Side Nut, Panel
Orientation :
G
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
303
Termination :
Crimp
Contact Material :
Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Color :
Silver
Current Rating :
17A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Datasheets
PKG.2K.303.CYMC85
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.303.CYMC85 Overview
PKG.2K.303.CYMC85 Features
2K series
PKG.2K.303.CYMC85 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.303.CYMC85 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER