PKG.2K.303.CLLC85Z
Mfr.Part #
PKG.2K.303.CLLC85Z
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Current Rating :
17A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
Bronze
Color :
Silver
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
2k
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Number of Positions :
3
Shell Size - Insert :
303
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.303.CLLC85Z Overview
PKG.2K.303.CLLC85Z Features
2K series
PKG.2K.303.CLLC85Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.303.CLLC85Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER