PKG.2K.303.CLLC85
Mfr.Part #
PKG.2K.303.CLLC85
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Bronze
Shell Size - Insert :
303
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
3
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Series :
2k
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Feature :
Backshell
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Current Rating :
17A
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Datasheets
PKG.2K.303.CLLC85
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.303.CLLC85 Overview
PKG.2K.303.CLLC85 Features
2K series
PKG.2K.303.CLLC85 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.303.CLLC85 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER