PKG.2K.302.CYMC55Z
Mfr.Part #
PKG.2K.302.CYMC55Z
Description
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Current Rating (Amps) :
25A
Shell Size - Insert :
302
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Bronze
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination :
Crimp
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
2k
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2K.302.CYMC55Z Overview
PKG.2K.302.CYMC55Z Features
2K series
PKG.2K.302.CYMC55Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2K.302.CYMC55Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER