PKG.2B.514.CYMD62
Mfr.Part #
PKG.2B.514.CYMD62
Description
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP
Termination :
Crimp
Bulkhead - Rear Side Nut
Current Rating (Amps) :
10A
Shell Size - Insert :
514
Brass
Pbfree Code :
yes
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
8
Datasheets
PKG.2B.514.CYMD62
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.514.CYMD62 Overview
PKG.2B.514.CYMD62 Features
2B series
PKG.2B.514.CYMD62 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.514.CYMD62 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER