PKG.2B.319.CLLD99
Mfr.Part #
PKG.2B.319.CLLD99
Description
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Number of Positions :
19
Diameter :
19.2mm
Cable Opening :
0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Bronze
Ratings :
IP50
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Termination :
Solder Cup
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
47mm
Shell Size - Insert :
319
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
5A
Datasheets
PKG.2B.319.CLLD99
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 19 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.319.CLLD99 Overview
PKG.2B.319.CLLD99 Features
2B series
PKG.2B.319.CLLD99 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.319.CLLD99 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER