PKG.2B.319.CLLD82
Mfr.Part #
PKG.2B.319.CLLD82
Description
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielded
Current Rating :
5A
Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Diameter :
19.2mm
Bronze
Length :
47mm
Shell Size - Insert :
319
Number of Positions :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Series :
2B
Datasheets
PKG.2B.319.CLLD82
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 19 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.319.CLLD82 Overview
PKG.2B.319.CLLD82 Features
2B series
PKG.2B.319.CLLD82 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.319.CLLD82 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER