PKG.2B.319.CLLD72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.319.CLLD72
Manufacturer
LEMO
Description
LBR W.NUT KEYG 19C CHR 7.2MM
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Function :
Gateway
Orientation :
G
Current Rating :
5 A
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Contacts :
19
Contact Material :
Bronze
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Interface :
RS-232/422/485
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
19.2 mm
Number of Positions :
19
Data Rate (Max) :
300Mbps
Package :
Bulk
Length :
47 mm
Shell Size - Insert :
319
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Features :
Backshell
Product Status :
Active
Gender :
FEMALE
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Frequency :
Color :
Silver
Series :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Brass
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
RoHS :
Non-Compliant
Sensitivity :
Contact Style :
Socket
Power - Output :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Voltage Rating :
Modulation or Protocol :
802.11 a/b/g/n
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Datasheets
PKG.2B.319.CLLD72
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 19 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PKG.2B.319.CLLD72 Overview
PKG.2B.319.CLLD72 Features
-- series
PKG.2B.319.CLLD72 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.319.CLLD72 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER