PKG.2B.318.CLLD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.318.CLLD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 18P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
2B
Contact Material :
Bronze
Ratings :
IP50
Number of Positions :
18
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shell Size - Insert :
318
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
19.2mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Termination :
Solder Cup
Contact Style :
Socket
Current Rating :
5.5A
Length :
47mm
Feature :
Backshell
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Orientation :
G
Datasheets
PKG.2B.318.CLLD52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.318.CLLD52 Overview
PKG.2B.318.CLLD52 Features
2B series
PKG.2B.318.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.318.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER