PKG.2B.316.CLLD99
Mfr.Part #
PKG.2B.316.CLLD99
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Current Rating :
6A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
19.2mm
Cable Opening :
0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
Shell Size - Insert :
316
Length :
47mm
Number of Positions :
16
Termination :
Solder Cup
Datasheets
PKG.2B.316.CLLD99
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.316.CLLD99 Overview
PKG.2B.316.CLLD99 Features
2B series
PKG.2B.316.CLLD99 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.316.CLLD99 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER