PKG.2B.316.CLLD52Z
Mfr.Part #
PKG.2B.316.CLLD52Z
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Length :
47mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
316
Diameter :
19.2mm
Current Rating :
6A
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.316.CLLD52Z Overview
PKG.2B.316.CLLD52Z Features
2B series
PKG.2B.316.CLLD52Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.316.CLLD52Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER