PKG.2B.314.CYMD72
Mfr.Part #
PKG.2B.314.CYMD72
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size - Insert :
314
Push-Pull
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
6.5A
Number of Positions :
14
Diameter :
19.2mm
Length :
47mm
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
PKG.2B.314.CYMD72
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 14 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.314.CYMD72 Overview
PKG.2B.314.CYMD72 Features
2B series
PKG.2B.314.CYMD72 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.314.CYMD72 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER