PKG.2B.314.CYMD62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.314.CYMD62
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Diameter :
19.2mm
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shell Size - Insert :
314
Feature :
Backshell
Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Length :
47mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Number of Positions :
14
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Contact Material :
Bronze
Orientation :
G
Contact Style :
Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
2B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
6.5A
Ratings :
IP50
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
PKG.2B.314.CYMD62
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 14 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.314.CYMD62 Overview
PKG.2B.314.CYMD62 Features
2B series
PKG.2B.314.CYMD62 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.314.CYMD62 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER