PKG.2B.314.CLLD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.314.CLLD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
6.5A
Gender :
FEMALE
Length :
47mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Orientation :
G
Ratings :
IP50
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
314
Series :
2B
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome
Feature :
Backshell
Number of Positions :
14
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Bronze
Diameter :
19.2mm
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.314.CLLD62Z Overview
PKG.2B.314.CLLD62Z Features
2B series
PKG.2B.314.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.314.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER