PKG.2B.312.CLLD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.312.CLLD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
47mm
Current Rating :
7A
Series :
2B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
312
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
Shielding :
Shielded
Orientation :
G
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
12
Contact Material :
Bronze
Color :
Silver
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Diameter :
19.2mm
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Datasheets
PKG.2B.312.CLLD52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.312.CLLD52 Overview
PKG.2B.312.CLLD52 Features
2B series
PKG.2B.312.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.312.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER