PKG.2B.310.CLLD82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.310.CLLD82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
IP50
Diameter :
19.2mm
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
G
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Feature :
Backshell
Contact Material :
Bronze
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Length :
47mm
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
310
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
2B
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Current Rating :
8A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Datasheets
PKG.2B.310.CLLD82
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.310.CLLD82 Overview
PKG.2B.310.CLLD82 Features
2B series
PKG.2B.310.CLLD82 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.310.CLLD82 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER