PKG.2B.308.CYMD92Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.308.CYMD92Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
G
Series :
2B
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Bronze
Number of Positions :
8
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
308
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating :
10A
Diameter :
19.2mm
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
47mm
Termination :
Crimp
Shell Material :
Brass
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.308.CYMD92Z Overview
PKG.2B.308.CYMD92Z Features
2B series
PKG.2B.308.CYMD92Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.308.CYMD92Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER