PKG.2B.308.CLLD72Z
Mfr.Part #
PKG.2B.308.CLLD72Z
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Diameter :
19.2mm
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
308
Current Rating :
10A
Length :
47mm
Number of Positions :
8
Shielded
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.308.CLLD72Z Overview
PKG.2B.308.CLLD72Z Features
2B series
PKG.2B.308.CLLD72Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.308.CLLD72Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER