PKG.2B.307.CLLD99Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.307.CLLD99Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Style :
Socket
Length :
47mm
Series :
2B
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
307
Diameter :
19.2mm
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Current Rating :
11A
Shell Material :
Brass
Contact Material :
Bronze
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Orientation :
G
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
7
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Shell Finish :
Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.307.CLLD99Z Overview
PKG.2B.307.CLLD99Z Features
2B series
PKG.2B.307.CLLD99Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.307.CLLD99Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER