PKG.2B.307.CLLD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.2B.307.CLLD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Diameter :
19.2mm
Series :
2B
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Length :
47mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Orientation :
G
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Contact Material :
Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
IP50
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
307
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Packaging :
Bulk
Current Rating :
11A
Shell Finish :
Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Number of Positions :
7
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
PKG.2B.307.CLLD52
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.2B.307.CLLD52 Overview
PKG.2B.307.CLLD52 Features
2B series
PKG.2B.307.CLLD52 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.2B.307.CLLD52 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER